Zgodnie z nowelizacją Ustawy o Ochronie Zwierząt z dnia 15 listopada 2016 roku władze samorządowe w Polsce mogą dopłacać do zabiegów sterylizacji zwierząt, które posiadają właścicieli.
Według ekspertów, bazujących na doświadczeniach krajów skandynawskich
w ciągu 2 lat możemy zmniejszyć populację niechcianych zwierząt nawet o połowę, co pozwoli gminie na ograniczenie wydatków na ten cel.
O programie
Gminy w coraz większym stopniu borykają się z dylematem, jakim są przymusowe oszczędności.
Które koszty można zminimalizować? Gdzie szukać dodatkowych funduszy bez krzywdzenia kogokolwiek?
Proponujemy rozwiązanie problemu, który dotyka samorządy i sposób, na polepszenie sytuacji w wymiarze ogólnospołecznym.
Zgodnie ze stanowiskiem Najwyższej Izby Kontroli, jedynym skutecznym programem gwarantującym skuteczne zapobieganie i efektywne ograniczenie populacji niechcianych zwierząt, a tym samym oszczędności dla gmin i ich obywateli, jest program sterylizacji/kastracji, oraz znakowania zwierząt bezdomnych i takich, które mają swoich właścicieli. Zdanie to podziela także Główny Lekarz Weterynarii, oraz wielu specjalistów działających w tej dziedzinie, a także nasze czteroletnie doświadczenie w realizowaniu takich działań.
Raport NIK wskazuje, że gminy wciąż nie potrafią tworzyć skutecznych programów zapobiegających bezdomności zwierząt, o czym świadczy rosnąca ilość schronisk i zwierząt w nich przebywających, a co za tym idzie, coraz wyższe koszty ich utrzymania.
Tymczasem ustawodawca, który w uzasadnieniu wskazuje na konieczność wdrożenia takich programów dał gminom skuteczne narzędzie do walki z bezdomnością zwierząt i ograniczenia kosztów ich utrzymania. Nowelizacja Ustawy o ochronie zwierząt z dnia 15 listopada 2016 roku (art. 11A, ust.3a) wprowadziła możliwość tworzenia programów kastracji/sterylizacji zwierząt bezdomnych i domnych.